Bircam Cam Şişeleri Kaynağında Ayrıştırıp Taşıma İşlemini Kolaylaştıracak

Camları kıra kıra geri dönüştürecek

Kaynakların hızlıca tükenmesi ile geri dönüştürülmüş malzeme kullanımı hayatın her alanında gittikçe önem kazanıyor. Fakat, her maddenin geri dönüştürülme süreci ve maliyeti aynı olmayabilir. Bu noktadan hareketle, Ciner grubu bünyesinde yer alan Park Cam ile Uludağ İçecek, Beypazarı Maden Suları ve Kınık Maden Suları ortaklığıyla kullanılmış cam şişelerin geri dönüşümü hedefiyle Birleşik Cam Ambalaj Dolumcuları ve Üreticileri Vakfı (BİRCAM) kuruldu. Kurumsal bir kimlikle faaliyetlerini yürütecek vakfın, ana işi olan cam toplamayı operasyonel bir süreç haline getireceği bildirildi.

BİRCAM Başkan Yardımcısı ve Park Cam Genel Müdür Yardımcısı Selçuk Küçükseyhan, Uludağ İçecek, Beypazarı Maden Suları ve Park cam olmak üzere vakfın şimdilik 4 üyesi olduğunu ve bu sayının kısa zaman içinde artacağını söyledi. BİRCAM’ın, Türkiye’de kurulan ve faaliyet konusu cam olan tek vakıf olduğunu belirten Küçükseyhan, “Cam şişe toplamak, hacmi ve kırılganlığı nedeniyle diğer ambalaj malzemelerine göre daha zordur. Park Cam mühendislerinin geliştirdiği özel makineler sayesinde, tüketim noktasında diğer atıklardan ayrıştırılan camın hacmi küçültülmüş olacak ve temizleme ile taşıma işlemi bir sorun olmaktan çıkacak” diye konuştu.

‘BİR BİDON 300 MADEN SUYU ŞİŞESİ ALIYOR’

Cam şişe tüketiminin yoğun olduğu işletmelere söz konusu makinenin ücretsiz olarak verileceğini kaydeden Küçükseyhan, “Makinenin içerisine 2 adet 25 litrelik kırık cam bidonları yerleştireceğiz. BİRCAM ile anlaşmalı lisanslı firma yetkilileri de, rutin olarak bu bidonları doldukça toplayacak. Her bir bidon 300 adet küçük maden suyu şişesi veya 100 adet büyük su şişesi alabilecek kapasitede olacak. Bu makineler sayesinde cam atıklarının hacmi 1/4 oranında küçültülecek ve işletmelerdeki atık bertarafı için harcanan işgücü de azalacak” dedi. Küçükseyhan, toplanan kırık camların çoğunlukla demiryoluyla Bozüyük’teki Park Cam fabrikasına sevk edilerek geri dönüştürüleceğini belirtti.

 

Habertürk Gazetesinin 30 Kasım 2017 Perşembe günkü sayısından alınmıştır.